Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

JaredC
JaredC JaredC
  • 01-12-2015
3 pounds cost $6.75

to help you, turn it into a fraction, 2 punds ove 2.50 equals 3 pounds over X
Answer Link
orellanalopez1223
orellanalopez1223 orellanalopez1223
  • 01-12-2015
the correct answer is  $ 13.50 because if you do 4.50 times 3 it then equals 13.50 
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is true of solids? a. All solids have equal melting points. b. Ionic solids have higher melting points than molecular solids. c. Molec
How do you write 50% as a fraction in simplest form?
The sum of two numbers is 44 and the difference is 16 . What are the numbers? Large Number: Small Number:
Andre has some water hose for his drip sprinkler system. He cut the hose into 5 equal pieces. Each piece was 1/2 ft long. How long was the original piece of hos
Language that is not based on fact cannot be damaging to other people or causes. a. True b. False
_____ neurons control voluntary or involuntary responses of the body. a. Sensory b. Motor c. Autonomic d. Sympathetic
What new weapon made allied leaders worry about the cost of invading the Japanese mainland
what number is halfway between 0.1 and 0.24
A measure of how much pulling, or tension, a material can withstand before breaking is - A. hardness. B. brittleness. C. tensile strength. D. malleability.
Egypt was ruled by a(n) ___________ or 'ruling family' . a. kingdom c. empire b. dynasty d. democracy