kyahshannon25 kyahshannon25
  • 12-01-2018
  • Mathematics
contestada

Determine which is less expensive per can, a 6-pack of soda for $2.20 or a 12-pack of soda for $4.25.Explain.

Respuesta :

chainsawsyrup
chainsawsyrup chainsawsyrup
  • 18-01-2018
1 / $2.2 = .45 cents. for a can.
1 / $4.25 = .23 cents for a can.

That means the 12 pack is cheaper.

I hope this helped :)


Answer Link

Otras preguntas

What fraction of an hour is 39 minutes in its simplest form
what is the square root of 16 multiplied by 4
To get a c in history, Nandan must average 72 on four tests. Scores on the first three tests were 65, 77, and 60. What is the lowest score Nandan can get on the
Translate the sentence into an inequality: “ A number b divided by 8 is at least - 20.” (will mark brainliest)
2. What Volume would a rock fill if it had a Mass of 31.2 g and a Density of 10.4 g/mL?
Decide whether each characteristic is true of the Māori myth, the Haida myth, or both. Human characters act greedily and show negative traits. Humans are descen
PLEASE ANSWER IXL QUESTION,WILL GIVE BRAINLITIS!!!!! its attached
How did Thomson's discovery contradict Dalton's theory? a) (A) It showed that atoms were not indivisible. b) (B) It showed that atoms have charge. c) (C) It sho
Unit one Homework 1-Cross out the one sentence that does not support the main idea. 1-Teachers have many skills. a) They need to write and to write very well. b
A particle accelerates from rest at 3m/s^2. What is its speed 6.2s after the particle starts moving?