ventalexander2518 ventalexander2518
  • 13-01-2018
  • Mathematics
contestada

A newspaper stand sold 1,000 copies of the city newspapers for $1,600. write and solve an equation to find the price of one copy

Respuesta :

PeytonBrainly
PeytonBrainly PeytonBrainly
  • 13-01-2018
1,600/1,000 = $1.60

An equation:
1,000c = 1600
Answer Link

Otras preguntas

Electromagnetic radiation that behaves like a particle is called a(n) ________.
Why is an energy source needed in order to have a working electric circuit
A road crew must repave a road that is 3/8 miles long. They can repave 1/48 miles each hour. How long will it take the crew to repave the road? Write your answe
How did the bus boycott create a mass movement for change
What are some of the economic challenges facing the Ukraine?
a 50 lb bag of grass seed cost $222.50 find the unit cost per lb of this grass seed
Which of these occurred as a result of the Fifteenth Amendment? a African American men voted in the 1872 presidential election. b Newly free men and women mo
Please help me on number 7 and explain thanks
Express [tex]2x {}^{2} - 20x + 53[/tex]In the form [tex]2(x - p) {}^{2} + q[/tex]Where p and q are integers. The answer to this is [tex]2(x - 5) {}^{2} + 3[/tex
THE RIGHT ANSWER WILL RECIEVE A BRAINLEST AND POINTS!!! what is the problem of wasting water? PLEASE AT LEAST 50 WORDS OR MORE