shorandall1103p2kqd0 shorandall1103p2kqd0
  • 15-01-2018
  • Biology
contestada

Donovan bought 5 1/2 kilograms for $8.25 can 1.00 purchase2/3kilogramsof flour

Respuesta :

Yna9141
Yna9141 Yna9141
  • 27-01-2018
First, determine the cost per kilogram of flour by dividing $8.25 by 5.5 kg.
               C = ($8.25) / 5.5 kg
               C = $1.5/kg

If we are then to determine the price of 2/3 price if $1 would be enough.
            C2 = (2/3 kg)($1.5/kg) = $1
The answer would be YES.  $1 will be enough in order to purchase 2/3 kilograms of flour. 
Answer Link

Otras preguntas

You are a chief for an electric utility company. The employees in your section cut down trees, climb poles, and splice wire. You report that of the 128 employee
Which of the following is the product of x2 + 3x - 9 and x?
3. José Alberto y Josefina tienen dos y cuatro
What is a surface area?
4. What penninsulas can be found in North Asia?
Which of the following options have the same value as 25% of 64
Cora takes a sheet of paper and cuts from one corner to the opposite corner, making two triangles. If the piece of paper is 15 inches long and 8 inches wide, ho
A Statistics professor has observed that for several years students score an average of 106 points out of 150 on the semester exam. A salesman suggests that he
BRAINLIEST ANSWER! where do the apostrophes go in these sentences?
What is the area of this question