scarey6558 scarey6558
  • 16-01-2018
  • Mathematics
contestada

Light bulbs usually cost $2.They are on sale for 0.50 of the regular price.What is the sale price? Is this a better price than if the sale price were 0.35 of the regular price?

Respuesta :

ndpndntma ndpndntma
  • 19-01-2018
$2.00×.50=$1.00
$2.00-$1.00=$1.00
$1.00 is .50 sale price this price is better.
$2.00×.35=$0.70
$2.00-$0.70=$1.30
$1.30 is .35 sale price
Answer Link

Otras preguntas

Read the sentence below and select the appropriate punctuation. My name is Ryan a .b ?c !​
Solve the equation 64f^2-225.
I need help fast thanks
Please help! Tell me types of minor sports except football, basketball,volleyball,handball,rugby and waterpolo​
ILL GIVE BRAINLIEST PLEASE HELP ​
A large region that has a particular type of climate that effectively influences the types of plants and animals that inhabit each ecosystem is a(n) ___________
susan said to her mother, "i ll be back home before eleven change the indirect speech​
In the natural blank method, the natural physical, chemical, and biological processes in soil and water gradually break down pollutants. what's blank?
Given k||w, x||tm, and <5=45 degrees, what is m<7?
Bacteria and fungal spores can only contribute to indoor air pollution. a/True b/False​