cjbrookshire cjbrookshire
  • 16-01-2018
  • Mathematics
contestada

The cost of cheese varies directly with the number of pounds bought. If 2 pounds cost $8.40, find the cost of 3.5 pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-01-2018
well first of all you need to divide 8.40 by to to get 4.20 the you multiplie it by 3 to get 12.60 the you need to take 4.20 and divid it by 2 again for the .5 to get 2.10 the add it to the 12.60 to get 14.70 and there you have your answer which is $14.70
Answer Link

Otras preguntas

Identify the function that was transformed from the quadratic parent function, f(x)=x^2, by reflecting it over the x-axis and translating it right 5 and down 7
Which shows the best path to find the number of centimeters in 1 yard?
Explain and define two color schemes that a color wheel could help you identify.
In 1969 why were the most troops sent to vietnam
Choose the best answer. Which sentence correctly identifies adjective phrase?A - Have you read the article,”By the candidate” who won the election?B - Have you
How did Iroquois women influence the men on the Iroquois League council? Village women appeared in councils and voted on issues. Respected female elders address
There has been a lot of upheaval within the past several years concerning religious belief and civil liberties and rights, do you believe that the separation of
Which of the following mental disorders is not considered an anxiety disorder?
According to freud, people dream in order to
What can we conclude about cultural identity during adolescence? during this stage, the majority of both males and females ignore their ethnic identity?