yvmichelle yvmichelle
  • 03-02-2018
  • Mathematics
contestada

How much will a person pay for 2.9 pounds of bananas at a price of ​$ 2.35 per​ pound?

Respuesta :

004057
004057 004057
  • 03-02-2018
Simple multiply it says per pound so it’s saying to do the math in terms of a pound. I can’t do it because I don’t have a calculator 2.90*2.35
Answer Link

Otras preguntas

How is the Elizabeth river important to the US development
Opponents of student cell phone use in schools claim that cell phones distract from learning. However, cell phones allow students the ability to read and downlo
does this make sence to anyone
What conversion ratio was skipped in this multiple-step conversion? ​
What should be done first to evaluate the expression? 3 + (5 - 3)2 × 4
Write the slope intercept form of the equation of each line. 1) The line through the point (4,2) and parallel to y+ -3/4x-5
Marla scored 70% on her last unit exam in her statistics class. When Marla took the SAT exam, she scored at the 70th percentile in mathematics. Explain the diff
You work as an office assistant who does data entry for a large survey company. Data entry is performed in two-person teams: one person types and the other chec
Is torque only produced when the force is applied perpendicular to the moment arm?
You use a cone-shaped cup to drink water. The cup has a diameter of 6 centimeters and a height of 12 centimeters. What is the volume of the cup? Use 3.14 to app