grawls1010 grawls1010
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

Bagels cost $2.40 per dozen. How much will it cost to buy 3.5 dozen of bagles HELP I NEED IT NOW

Respuesta :

mherbe734 mherbe734
  • 04-02-2018
it will cost 8.40 cents
Answer Link
aliciasarak
aliciasarak aliciasarak
  • 04-02-2018
Easy, you must multiply  3.50  by 2.40 to get a product of $8.40 for three and a half dozen!!  All of this is because $2.40 for 12 bagles so first you multiply  2.40 by 3.00 to get 7.2 then you must multiply 0.5 by 2.40 to get 1.2 then add that to your previous answer to then get a final answer of $8.40!!
Answer Link

Otras preguntas

Two lions, Fluffy and Fireball, met at the zoo. Fluffy's tail is 1\dfrac{1}{3}1 3 1 ​ 1, start fraction, 1, divided by, 3, end fraction of a meter long. Firebal
I need help pls I beg you
im gonna be giving out as many points as i can so if you need some stick to my account
Which term defines the distance from rest to crest, or from rest to trough? A amplitude B speed C period D frequency
the 15th amendment protects individual rights by: A- making it illegal to hold people in slavery B- outlawing poll tax requirements for voting C- granting citiz
which if the following containers does not contain any compounds?
At a quiz competition, for every question teamA answered correctly, team B answered 2 questions correctly. The ratio of the number of questions team A answered
Please give me brainly
Definition of proper noun
Which research question would work best for preparing to write a five-page research report? Where and why did Rosa Parks get arrested? Who were the leaders of t