Seudónimo Seudónimo
  • 12-01-2016
  • Mathematics
contestada

Lindsay paid $4.40 for 1 gallon of ice cream. At this rate, what would 1 quart cost? What would 1 pint cost?

Respuesta :

anitahenry003
anitahenry003 anitahenry003
  • 12-01-2016
$4.40 divided by 4 = $1.10 a quart and $0.55 a pint. SEE 2 PINTS= 1 QUART, 2 QUARTS = 1/2 GALLON AND 4 QUARTS =1 GALLON
Answer Link

Otras preguntas

Tina wants to save money for school. Tina invests 400$ in an account that pays interest rate of 8%. How many years will it take if her goal is 5500$
what is [(64/27)-2/3 / (100/9)-0.5] + [(6.25)0.5 / (-4)-1] equal to?
During the Cambrian period on Earth, the ___________ layer developed along with the massive production of oxygen. A) ozone B) ocean C) mantel D) carbon dioxi
PLEASE HELP BRAINLY TO FIRST CORRECT ANSWER!!!!!!!!!!!!!!!!!!! In the space below, write an autobiographical paragraph of six to eight complete sentences tellin
Which of the three muscle cell types has multiple nuclei?
A driver's education course compared 1,500 students who had not taken the course with 1,850 students who had. Of those students who did not take the driver's ed
What is the data path width for a dimm that supports ecc?
PLEASE HELP!!!!! Which function has the following domain and range? Domain: {−7,−3,0,4,12} Range: {−5,1,2} Select one: a. {(−7,12),(−5,2)} b. {(−7,−5),(−3,1),
A bicycle store costs $2,400 per month to operate. The store pays an average of $60 per bike. The average selling price of each bicycle is $120. How many bicycl
Explain why a chlorinated swimming pool water would be a homogenous mixture?