Kevin sold 2 unicycles and 1 bicycle for a total of $110. Greg sold 4 unicycles and 3 bicycles for a total cost of $268. What is the cost of 1 bicycle?
If both the matching coefficients are the same, we subtract equation 2 from equation 1
2b - 3b = -b $220 - $268 = $-48 -b = -$48 b = $48
If you want to find out what a unicycle costs... Substitute b = $48 into the first equation 2u + $48 = $110 Balance the equation, whatever happens on one side, happens on the other. 2u + $48 (-$48) = $110 (-$48) 2u = $62 2u(/2) = $62(/2) u = $31