msaqibb msaqibb
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

A camp charges $75 dollars a day plus $15 for food and supplies for each student. The school raised a total of $375 to have students go to the camp. How many students can go to the camp ??

Respuesta :

ethanblakeslee
ethanblakeslee ethanblakeslee
  • 01-03-2018
75+15=90
375 Divided By 90= 4 students
Answer Link

Otras preguntas

According to ______ approaches to motivation, each person strives to maintain a certain level of stimulation and activity. a. drive-reduction b. instinct c. hom
What is the next number? 2 7 8 3 12 9
Describe the movement of air over two nearby land areas, one of which is heated more than the other
Stan walks two kilometers day. How many meters does he walk in two days?
0.1 x n = 89.5 what does n equal too ?
Which cells are considered immortal?
The "Carolingian Renaissance" was a revival of learning in Medieval Europe. a. True b. False
In winter, the price of apples suddenly went up by$0.75 per pound. Sam bought 3 pounds of apples at the new price for a total of $5.88. Write an equation to de
In this organelle, carbon dioxide and water are converted to _________ and oxygen.
A package of tickets for 4 home games costs $180. What proportion can you write to find what a 12-game package costs if all individual tickets have the same pri