dezariaspencer
dezariaspencer dezariaspencer
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

A box of 24 chocolate truffles cost $28.50 and individual truffle cost $1.50 how much do you save by purchasing a box of 24

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 01-03-2018

[tex]1.50 \times 24 = 36 \\ 36 - 28.50 = 7.5[/tex]
you save $7.50
Answer Link
KaitlynGarrison KaitlynGarrison
  • 01-03-2018
You would save exactly 7 dollars and 5 cents because if you do 1.50 x 24 in a whole box it would 36 dollars and if you subtract that from 28.50 you would get 7 dollars and 5 cents. 
Answer Link

Otras preguntas

Word that means to talk on and on sweet potato
Why did pirates from the Barbary states pose a threat to the United States
What was one advantage that the South had over the North? a. a larger population b. higher manufacturing capability c. better military leadership d. more mi
The spread of Hellenistic culture a. created an educated peasant class. b. increased the wealth of the middle class. c. created a culture of wealthy priests.
Word consciousness refers to all of the following except a. phrasing. b. interest. c. precision. d. knowledge.
If a line of poetry has six feet, it is written in _____. tetrameter hexameter octometer pentameter
The caste system of India is an example of what key characteristic of a civilization? specialization of labor moral code social class hierarchy institutions
What is Marasmus? What is kwashiorkor?
Multiple choice questions for which usually only two responses are given such as: yes -no, male- female is termed as
The Bible contains three different accounts of Hezekiah's reign.