JessicaSontay9105 JessicaSontay9105
  • 13-03-2018
  • Mathematics
contestada

Molly can either take her lunch or buy it at school. It cost $1.95 to buy lunch. If she wants to spend no more than $30 each month, how many lunches can she buy at most?

Respuesta :

kyleelippencott kyleelippencott
  • 15-03-2018
The answer is 16 days because 30/ 1.85 = 16 days
Answer Link

Otras preguntas

Jenny earned 92 of a possible 120 points on a test. She lost 4 points for each incorrect answer. How many incorrect answers did she have ?
Which Middle Eastern leader believed that his people should dress like westerners, adopt the latin alphabet, attend staterun schools, and use the Gregorian cala
Calculate moles of naoh 38.18ml of 0.550M
Compare Nat Turner and Fredrick Douglass.
Which answer best describes part of James Otis' role in the Revolutionary Period? A)Otis said taxes paid to support Britain's Parliament were a patriotic act.
What percent of 65 is 13?
Find the slope between (-8,8) and (5,-11)
will upvote please help !! why is choosing strong nouns and verbs important when writing poetry ? A strong nouns and verbs create specific imagery B strong no
What is one of the things usually found in the center of a plaza in a spanish speaking countrya. playground b. tool boothc. statued. church?
In sonnet 90 how has the speakers beloved change since he first fell in love