valeriemarlenep5lsjm
valeriemarlenep5lsjm valeriemarlenep5lsjm
  • 15-03-2018
  • Mathematics
contestada

Charlottle brought packages of hot dogs for $4 each each package contains $8 hotdogs if she spends $16 on hotdogs how many hotdogs did she buy

Respuesta :

Americ
Americ Americ
  • 15-03-2018
Divide total amount paid by price per package to find number of packages purchased.

$16 ÷ $4= 4 packages purchased

Then multiply number of purchased packages by number of hotdogs per pack.

4 * 8= 32 hotdogs

ANSWER:
32 hotdogs were purchased

Hope this helps! :)
Answer Link

Otras preguntas

Which electrons participate in chemical bonding?
simplify (10)/(5b+4)+(6)/(2b-3) A.-10b-54/(5b+4)(2b-3) B. 16/7b+1 C. 16/(5b+4)(2b-3) D. 50b-6/(5b+4)(2b-3)
How do you prove that ABE is congruent to DBC?
3 squared less than 6 times a number is 33. What is the number?
Write an equation in​ slope-intercept form of the line that passes through the given point and is parallel to the graph of the given equation. ​(−8​,−8​); y=−3x
Which quotation from act 1.3 in The Tragedy of Julius Caesar is the best example of foreshadowing? a) CASSIUS: Why all these fires, why all these gliding ghos
The Hebrew word bara in Genesis 1:1 means: to create to bring into existence to make from nothing all of the above
how does the denaturing of an enzyme affect the enzyme activity
What is tolerance? and what does it mean .?
24.2 / 0.2 can someone explain please?