Seudónimo Seudónimo
  • 01-02-2016
  • Mathematics
contestada

eight cakes cost 4.00. how much do three cakes cost ?

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 01-02-2016
8 cakes ... 4.00
3 cakes ... x = ?

If you would like to know how much do 3 cakes cost, you can calculate this using the following steps:

8 * x = 4 * 3
8 * x = 12     /8
x = 12/8
x = 3/2 = 1.5

The correct result would be 1.5.
Answer Link
kaybug5163
kaybug5163 kaybug5163
  • 01-02-2016
three cakes equals $1.50
because.....
8 divided by $4.00 equals 2
so 3 divided by 2 equals $1.50
Answer Link

Otras preguntas

PLA HELP ME ILL MARK BRAINLEIST
5. Which of the following situations could be solved using the equation 3m + 5 = 11? Select two that apply. A. Mr. Thomas bought 3 sets of paintbrushes for the
Does a two-digit number exist such that the digits sum to 9 and when the digits are reversed the resulting number is 9 greater than the original number? Identif
What types of people are remembered in memorials and on national holidays?
How does the excerpt contribute to the structure of the story? It establishes the respect that Mrs. Li has for Lingsi's mother It foreshadows that learning to
directions: identify whether it is biotic or abiotic by writing your answer before the number 1. algae 2. dissolve oxygen 3. amphibian 4. temperature 5. fish 6.
Why do it ask a lot of questions
Solve each system by substitution 2x+y=20 6x-5y=12 what is (x,y)?
Geologic time begins with a very long span called Precambrian Time. Precambrian Time ended about 544 million years ago. Scientists have organized geologic time
what is the volume of this prism?