vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

Find the inequality represented by the graph
. it will cost 6500 to rent trucks plus 225 for each ton of sugar transported. the total cost, C (in dollars), for transporting n tons is given by the followi
What is the simplified form of x+8/4-x+5/4
How does a rotating coil inside a magnetic field generate electricity? The rotating coil allows a different amount of magnetic field lines through the loop wh
Every week, cross country team members run more than 15 miles. Write an inequality that represents this situation. Let m represent the number of miles ran each
I need help with two questions. I need to write the first five sequences for each problem. Please let me know what they are and how to find them. Thank you much
declan ran 500 meters in 5 minutes . calculate the unit rate​
The sum of 3 consecutive odd numbers is 183
As a character of all living things, homeostasis relates most directly to which of the following biological themes
the poem "as i grew older" is concerned with growing up. how do the images in line 5 and 7 express the change from early years to later years?