Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

A recipe requires 2 pounds of flour if a chef wants to triple the recipe how many ounces of flour will he need
How many options are there for program network file system (NFS)7U0?a. 1b. 2c. 3d. 4
During the great depression, a large area in the mid-section of the united states was called the dust bowl because:O farmers were doing so well, their high prof
True or False? Restricted speed doesn't apply when making a back-up movement.
Last weekend Troy spent 3/4 hour doing math problems. He took 3 times as long to finish his science project. Then he spent 1 1/4 hours writing an essay. How muc
lel desemplos, la discrimi ¿Qué Ciencia Social podría ofrecer una mejor explicación de los problemas identificados? Ra- zona tu respuesta: ●​
492.96 divided by 7.8
Can variability be determined with the fetoscope? 1) True 2) False
when dose the 1/5 turn intoo a 2/5
What is the minimum number of firefighters required for an interior operation?a) Oneb) Twoc) Threed) Four