Mlewis
Mlewis Mlewis
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

One pound of chicken cost $3.00. Jim buys 8 2/3 pounds of chicken. How much does Jim pay for the chicken?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-02-2016
it would cost 26 dollars because 3 multiplied by 8 is 24 plus 2/3 of 3 is 26 and that is the result of 2/3 of 3 being 2 dollars
Answer Link

Otras preguntas

what is 6/7 - 2/5 please help
55/100 in simplest form?
A car is driven 100 kilometers in the 1st week, 130 kilometers in the 2nd week, 160 kilometers in the 3rd week, and so on. What will be the total distance trave
A large box of crayons holds 60crayons.There 10 crayons in each row how many rows are there ? What's the situation and the equation?
A large box of crayons holds 60crayons.There 10 crayons in each row how many rows are there ? What's the situation and the equation?
In the Sumerian civilization, the purpose of a ziggurat was to
Central Subs made 27 sandwiches using 12 pounds of turkey. How much turkey was used per sandwich?HELP ME!
How do you write 8.59 in word form
Solve by completing the square X squared -6x+8=0
an airplane climbs at a rate of 66.8 feet per minute. It descends at twice the rate that it climbs. Assuming it descends at a constant rate, how many feet will