keiopia8857 keiopia8857
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

Christopher bought 4 pens that cost the same amount of money and a marker that cost $3. He spent a total of $11. Which statement correctly describes how to find the cost of each pen arithmetically?

Respuesta :

monicamcastillo monicamcastillo
  • 04-04-2018
The pens cost $2 each.
2*4+3=11
Answer Link

Otras preguntas

A company uses the function C(x)=20.50+2000, where C is the cost and x is the number of units it produces, to determine its daily costs. Find the inverse of th
consider the equations. f(x) =-6x-1 and g(x)=4x^2 select the solution for (fg)(x)
What can you say about the 3's in the number 43,335
y<x^2+10x+9 Sketch the graoh of the inequality
what is the halfway point between 2000 and 4000
Eleven fifteenths changed into a decimal
how do I factor 8x^4-48x^3=56x^2
a powdered drink mix calls for a ratio of powder to water of 1:8 if there are 32 cups of powder how many total of water are needed? explain your reasoning
Is 13/4 a integer,rational number,and irrational number?
What economic and energy-related problems did Carter face?