brooklynchapmap2mezq brooklynchapmap2mezq
  • 11-04-2018
  • Mathematics
contestada

Marissa wants to buy a DVD player that runs for at least 150 dollars she already saved $80 and plans to save an additional $10 each week run in quality that represents this

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-04-2018
Price of DVD player ≥ $150
Saved = $80
Amount needed = $150 - $80 = $70
Saving per week = $10

Let x be the number of weeks needed:
80 + 10x ≥ 150
10x ≥ 150 - 80
10x ≥ 70
x ≥ 70 ÷ 10 
x ≥ 7

Answer: She needs to save for for at least 7 weeks.

Answer Link

Otras preguntas

how did the french and indian war contribute to the causes of the american revolution
what is a synonym of wrath?
3х - 2y = 12 12x – бу = 9 Need help
At the House of Reptiles, 3-year-old Sinead is intrigued by a motionless python snake in a large cage with three parallel viewing windows. Sinead cries out, "Lo
Cells can make certain molecules when needed for a certain function. What happens when those molecules are no longer needed? They return to the cell nucleus. Th
List the first five multiples of 101. A) 101, 201, 301, 401, 501 B) 101, 202, 303, 404, 505 C) 202, 303, 404, 505, 606 D) 101, 102, 103, 104, 105
Consider the following numbers: 7000, 700, 70, 0.7, 0.07, 0.007
Sara had $233 to spend on books. After buying them she had $17. How much did each book cost.
The people of Europe who are defending themselves do not ask us to do their fighting. They ask us for the implements of war, the planes, the tanks, the guns, th
Three years ago you made a error on your federal tax return by underpaying your taxes in the amount of $4,000. The IRS charges interest and penalty of 6% per ye