alexiselliott38 alexiselliott38
  • 12-04-2018
  • Mathematics
contestada

Joan buys cans of beans in bulk. She buys 3 cases of beans for a total of $23.15. Each case contains 6 cans of beans

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-04-2018
3 cases = $23.15
1 case = $23.15 ÷ 3 = $7.72

6 cans = $7.72
1 can = $7.72 ÷ 6 = $1.29

Answer: One can costs $1.29
Answer Link

Otras preguntas

Divide the following polynomials and then enter the quotient. Write your answer in the descending powers of x.
The language the politician used on her speech generates disgust on the audience. It A. Caused disgust B. Removed disgust C. Talked about disgust D. Prevente
Which pair of variables can possibly be correlated (as opposed to associated)? SAT scores and college grade point averages religious affiliation and number of o
Which theme do the tragic deaths of haemon and eurydice reveal?
How can a pregnant woman's STI affect her unborn fetus?
_______ + independent clause = compound sentence
20 days ago Of the Comic books available at the comic book store, 42% are Marvel Comics, 23% are Special Edition Comics and 12% are Marvel and Special Edition C
On October 30, 1929, many of the remaining investors in the US stock market
Substances which will glow in the dark after being exposed to sunlight are: luminescent phosphorescent radioactive photosensitive
Weight measures: A.The amount of mass in an object B.How big an object is C.Gravity's effect on an object D.How dense an object is