dareamharrisp74wwr dareamharrisp74wwr
  • 13-04-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3/4 lb. of candy costs 20.25 how much would 1lb. of candy cost

Respuesta :

prestonshelton
prestonshelton prestonshelton
  • 13-04-2018
Hello!

We know that 3 3/4 lb. of candy cost 20.25

We can divide these to get the cost of one pound

20.25/ 3 3/4 = 5.4

So 1 lb of candy cost $5.40

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

The other animals understood how to vote, but could never think of any resolutions of their own. Snowball and Napoleon were by far the most active in the debate
Which of the following should not have been included in the Objects column in the table for A Home in the Woods? options: boat fishing pole wagon ax
The diameter of a hydrogen atom 0.000000000106 meter. write this diameter in scientific notation
The Emaciation Proclamation only freed the slaves in the rebelling territories. Question 20 options: True False Question 21 (1 point) This was suspended duri
Determine if the two figures are congruent and explain your answer.
What do I need to do
Which word is a coordinating conjunction in this sentence? He loves watching cricket, but he has no time to spare for sports.
The following ordered pairs are solutions to a linear equation: (-20, 11.5), (-21, 12), and (-22, 12.5). Which of the following graphs shows all of the ordered
All of the following are true statements about Harriet Tubman EXCEPT which one? A. She had been a slave. B. She left her husband to gain freedom. C. She was
What did the police show mr. utterson that convinced him that the murderer was mr. hyde and connected to dr. jekyll?