xiaralisa0315 xiaralisa0315
  • 14-04-2018
  • Mathematics
contestada

f Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce? A. $.45 B. $3.60 C. $.15 D. $2.59

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-04-2018
the answer is D

hope this helped :)
alisa202

plzz tell me if i was wrong
Answer Link
marinegundoctor marinegundoctor
  • 14-04-2018
10.80/(24*3)=0.15 will give you the correct answer.
Answer Link

Otras preguntas

In one to two paragraphs, write an essay describing what needs to happen to make a start-up business successful. Use specific examples. Your essay should demons
why does a truck that is traveling in the opposite direction to you on the Street appear to be moving faster than it would if you were not moving
Which of the following describes the most important effect the tank had on World War I? The tank ended the use of trench warfare. The tank caused the war to l
Which sentence contains two independent clauses and a dependent clause? A- after battling it for several days, John remained at home because he had a sore throa
Mussolini's move against Greece, in October 1940 was _______.
How many moles of ethane (C2H6) would be needed to react with 62.3 grams of oxygen gas? Unbalanced equation: C2H6 + O2 → CO2 + H2O Show, or explain, all of yo
Why did the Compromise of 1850 fail to resolve the issues facing Americans at the time?Select the best answer from the choices provided. a. The Mexican-American
All scientific theories on the solar system are based on
find the value of y when x equals 2 , -8x-5y=1
The United States formally entered World War II following the Japanese attack on