Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 12-02-2016
  • Mathematics
contestada

Mrs.Watkins finds that she can buy 5 candy bars for $2.50 she has a total of 16 kids in her class.How much would it cost for her to buy a candy bar for all the students?

Respuesta :

moldypotato1337
moldypotato1337 moldypotato1337
  • 12-02-2016
She can spend 7.50 dollars and have 4 left over
Answer Link

Otras preguntas

A recipe call for 2 cups of water for every 5 cups of flour. How many cups of water are needed for 1 cup of flour? A. 2 1/2 cups B. 2 cups C. 1/2 cup D. 2/5 cup
Suppose 5\8 of the area of a garden is flowers. Zinnias cover 3\4 of the flower area. What fraction of the garden is zinnias?
In terms of weather, what kind of boundary does the line labeled X represent? A. occluded front B. stationary front C. cold front D. warm front
Which theater is considered Shakespeare's theater? A. The Swan B. The Globe C. The Rose D. The Stage
Dalia has just enough money to buy either 6 pears and 20 oranges or 12 oranges and 11 pears. A pear costs $ 0.80. How much does an Orange cost ?
COMPARISON; 1. How is concrete like chocolate 2. How is a shirt like a picture 3. how is an elephant like a cloud
A light bulb converts electrical energy into electromagnetic energy is true or false?
What is the sum of 6/10 plus 7/12
p(x) x^3+x^2-x-1 Find all zeros of p (x)
who was the founder of Pennsylvania?