Seudónimo Seudónimo
  • 02-05-2018
  • Mathematics
contestada

20 points! I really need your help here.

20 points I really need your help here class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2018
find the volumes  og each  box

Single serving box = 1/2 * 7 *3 * 9 =  94.5  cm^3

Family size = 1/2 * 8 * 3 * 16 = 192 cm^3

Find the cost by unit volume:-  single costs 1.25 /  94.5 = 0.013228 
 family costs 2.5 / 192  0.01302

So the family bar costs less by unit volume  and is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

A box of 15cookies costs $9. What is the cost for 1 cookie?
Good deed is never lost? Explain
Describe the economic theory that encouraged European nations to colonize North America
Two number are in the ratio 5:6 and their sum is 44 .Use z as variable
Stars with fizzy tails wht
given g (x) = 20x - 189 what is g (1/2) please help me quick!​
When viewing cells list the following in order of size : cell,atoms ,cell membranes, molecules please help me
Triangle ABC is a right triangle and sin(53o) = StartFraction 4 Over x EndFraction. Solve for x and round to the nearest whole number. Triangle A B C is shown
IM GOING TO FLORIDA TOMORROW FOR A WEEK!!! (just thought i would let everybody know Lol Also i has a question what is 8÷2(2+2)=? I really need help thanks!!
Please help me with this exercise!!!!!