awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

Can you please show yore work if you do help me.?
chnjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjiiiiiik.
Helppppppppppppppppppppppp
Evaluate the expression 2x−yz , where x=34 , y=−0.2 , and z = 6. 0.3 1.95 2.7 I don't know.
Solve for H H=??????
Describe the role of coffeehouses and salons in spreading knowledge and information during the eighteenth century. How did these places fulfill people's need to
what time did julius caesar die
Please help me with my home work
what legislation was a significant milestone in the history of federal telework?
Solve for x8x = 4x -32 A. X = 8 B. X = 4 C. X = -4 D. X = -8