lejeunee2028 lejeunee2028
  • 14-01-2019
  • Mathematics
contestada

Beef is $11.99 per pound and chicken is $6.49 per pound. Kevin wants to purchase 2.5 pounds of beef and 1.8 pounds of chicken. How much does he spend?

Respuesta :

mathecoach
mathecoach mathecoach
  • 14-01-2019

Answer:

2.5·11.99 + 1.8·6.49 = $41.66 does he spend.

Answer Link

Otras preguntas

each side of a square is (7 3x) units. which is the perimeter of the square?
Write the coordinates of the vertices after a reflection across the line x = 1.
Describe a real world situation that can be represented by the product 8(-20)
It is believed that 3/4 of our dreams involve people that we know A. Write an expression to describe the number of dreams that feature people you know if you ha
What are some examples of a chemical reaction??
Can someone tell me what is the usage of Biphenyl , please ?
What are some examples and non examples of chemical bonding??
distance is never negative.
how did the ancient egyptians demonstrate their beleif in life after death
unit rate for 4 boxes for $6