camache9408 camache9408
  • 14-10-2019
  • Mathematics
contestada

Mikela paid $45 for x gallons of fuel. Which expression represents the price per gallon?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 14-10-2019

The price per gallon would be the total paid divided by the number of gallons.

Price per gallon = 45 / x

Answer Link
15511
15511 15511
  • 06-08-2021

Answer:

45/x

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Describe two ways that using frames helps move data along a network
Scientists can understand and learn about evolution by studying ________ . However, whole and intact specimens are hard to come by. To study these specimens, sc
Miranda’s conviction was overturned by the __________ because his Constitutional right to a __________ was violated. IT IS [D]
President kennedy and martin luther king, jr. both address the issue of freedom. which message about freedom do both president kennedy and dr. king present?
At a pet store, Davina counted 12 parrots out of 20 birds. Which is an equivalent ratio of parrots to birds at the pet store? a.2:3 b.3 to 2 c.5/3 d.3 to 5
Which expression is a QUOTIENT? A) 8(4 + 5) B) 5 - (2 x 3) C) 8 + (6 ÷ 3) D) (5 + 2) ÷ (2 + 3)
A 5 lb. bag of organic all-purpose flour costs $6.76. What is the unit price? _ per pound
waht is the square root of 137
ken can walk 40 dogs in 8 hours how many dogs can ken walk in 12 hours
What is 0.04 divided by 8