Seudónimo Seudónimo
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

how much does 1 1/4 pounds of turkey that cost $2.85 per pound cost

Respuesta :

Dexterous
Dexterous Dexterous
  • 02-11-2016
Answer: $3.56, since one pound is $2.85, 1/4 is .25 (as a decimal). Then .25x2.85=$0.71+$2.85=$3.56
I hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

In paragraph 14, the phrase "perfuming the air" suggests that the smells - A pollute the air. B weigh heavy in the air. C make the air smell nice. D irritate th
what is $9.95-$7.45 in math
POINTS!! I NEED THE ANSWER
The sum of a number and fourteen is at least three times the number
Which number is rational? A) Square root of 2 B) PI C) Square root of 10 D) Square root of 16
Why is it important for an engineer who is designing a new home-cooling/heating system to have knowledge about the transfer of heat?
Unexpected fortune How does Claire respond to her fathers brain cancer and hospitalization
To find the product of a 3-digit number and a 1-digit number, you can multiply the ones, multiply the tens, multiply the hundreds, and find the sum of each
What is the 7th term of the geometric sequence? 2, 8, 32, 128, ...
Question down below. Thank you