Kristen16 Kristen16
  • 14-04-2015
  • Mathematics
contestada

At $3.52 per pound, how much would it cost for 12 ounces of ground beef?

Respuesta :

thompzac
thompzac thompzac
  • 14-04-2015
$2.64 because, there are 16 ounces to one pound and if you take [tex] \frac{12}{16} [/tex] as a fraction it can be simplified down to [tex] \frac{3}{4} [/tex] or .75 or 75% of $3.52, therefore all that we need to do now is find 75% of $3.52 which to find you just take 3.52*.75=2.64 therefore your end answer is $2.64per 12 ounces.

Enjoy!=)
Answer Link

Otras preguntas

Can you give me your opinions of Franciscan University in Steubenville OH and Kent State University in East Liverpool OH? I want to transfer to one of those col
what germanic tribes conquered rome in 476
if the standard deviation of the data values in a sample is 19, what is the variance of the data values?
what subject pronoun would you use when talking to your parents
What would happen if you fell at terminal velocity and hit concrete
explain how you can use boyle's law to determine the new volume of gas when its pressure is increased from 270 kpa to 540 kpa? the original volume of gas was 1
what is the unit rate per bottle of 24 bottles of juice sells for $9.60
what is 8380 6986 times 384386
in the third step of the problem solving process, in which one generates a range of solutions, one should ___
what did the madrid protocol do?